Tesztek melyekkel dolgozunk

HEXACO-teszt

A HEXACO egy olyan személyiségmérő eljárás, amely a személyiséglélektan legfrissebb eredményeiből kiindulva, hat főtengely mentén méri az egyén személyiségének viselkedésben megnyilvánuló jellegzetességeit.

A hat fő tengely alapján további 4-4 alskála segíti a személyiség minél precízebb leírását.

A teszt 100 kérdéses magyar változatához tartozó, több száz fő felmérésén alapuló sztenderd, valamint a kérdőív hitelességét megerősítő megbízhatósági skála a KÁPLÁR Tanácsadó és Fejlesztő Kft. vezetőjének kizárólagos tulajdona. Ezért csak rajtunk keresztül érhető el.

HEXACOról bővebben

A személyiség 6 dimenziója

Őszinteség-alázat

Az ebben a kategóriában alacsony pontszámmal rendelkező személyek hajlandóbbak megszegni a szabályokat és manipulálni másokat. Jogosultság érzetük magas és személyes haszonszerzés motiválja őket.

Érzelem

Az ebben a kategóriában szereplő magas pontszámú személyek hajlamosabbak félni a fizikai veszélyektől, a stresszes helyzetek miatti szorongástól és mások érzelmi támogatásának szükségességétől.

Kifelé fordulás

Ahogy a neve is mutatja, az extrovertált kategóriában magas pontszámmal rendelkezők pozitívan érzik magukat, magabiztosak a társadalmi helyzetekben, és élénkebbek és optimistábbak, mint az alacsonyabb pontszámot elért társaik.

Elfogadhatóság

Az elfogadható emberek gyorsan megbocsátanak és kompromisszumkészségük magas.

Lelkiismeretesség

Azok a személyek, akik magas pontszámot értek el ebben a kategóriában, fegyelmezettek, szervezettek, körültekintők és a tökéletességre törekszenek.

Nyitottság a tapasztalatra

Akik nyitottak a tapasztalatokra, kíváncsiak és kreatívak. Élvezik a művészetet, a tudományt, a technológiát és érdeklődnek a normán kívül eső emberek és ötletek iránt.

Szondi-teszt

Mély-dinamikai térképezés

A szervezeti felmérések az esetek túlnyomó többségében arra irányulnak, hogy megvizsgálják az egyének működését, hatékonyságát és viselkedését a szervezetben. Ezek a viselkedések azonban nem vezethetők le teljesen a felszíni személyiség-struktúrából.

A Szondi-teszt a 20. században, 1947-ben publikált pszichológiai vizsgálati eszköz. Nevét alkotójáról, Szondi Lipót magyar származású svájci pszichiáterről kapta. A teszt felvétele során a vizsgált személy pszichiátriai kezelés alatt álló személyek arcképét osztályozza aszerint, hogy azokat szimpatikusnak vagy antipatikusnak találja-e.

Dr. Káplár Mátyás, aki doktori disszertációját a Szondi-elmélet modern alkalmazási lehetőségeiről írta, kidolgozta a Sorsanalitikus tanácsadás módszerét, amely a Szondi-teszt és a kapcsolódó technikák használatával jelentős mértékben járul hozzá az egyéni és szervezeti fejlesztés lépéseihez.

MMPI-teszt

Minnesota Multiphasic Personality Inventory

Hs: Hipochondriázis 

Magas pontszám az egészséggel és betegséggel kapcsolatos gondolatok túlsúlyát tükrözi

Hy: Hisztéria

Magas pontszámú személyek a stresszre hisztérikus módon reagálnak

Mf: Férfiasság-nőiesség 

Az érdeklődés, attitűdök nemi különbségeit méri

Pt: Pszichaszténia

Fizikai panaszok, boldogtalanság, szorongás, koncentrációs zavarok, obszesszív tünetek

Ma: Hipománia

Grandiozitásra, ingerlékenységre, emelkedett hangulatra, kognitív és viselkedéses túlaktivitásra vonatkozó tételek

D: Depresszió

Csüggedtségre, apátiára, túlzott érzékenységre, fizikai problémákra és panaszokra vonatkozik

Pd: Pszichopátia

Hazudozással, lopással, szexuális promiszkuitással és alkoholabúzussal jellemezhető személyek, indikátora a bűnözői magatartásnak, alkalmazkodási problémáknak

Pa: Paranoia

Babonára, üldöztetésre, rigiditásra, álszentségre vonatkozó tételek

Sc: Skizofrénia

Bizarr gondolatok, társas izoláció, hangulat és viselkedési zavarok

Si: Szociális introverzió

Társas kapcsolatok szélsőséges kerülése

Organogram

Szociális hálózatok

Minden közösen dolgozó csoport esetében a kapcsolatok több szinten szerveződnek. Ennek csak egyik rétege az organogram és a formális szervezeti felépítés által meghatározott rendszer.

Létezik az emberi kapcsolatok hálózatának egy informális, érzelmi alapokon és szimpátiaválasztásokon keresztül létrejövő mintázata is, amely bár jelentős mértékben hatást gyakorol a szervezet életére, a hatékonyságra és az együttműködésre, mégis a legtöbb esetben a felszín alatt marad.

A szociális hálózatok feltérképezésén keresztül a szervezet vezetői egy olyan, a szervezeti működés mélyebb rétegeiben meghúzódó dinamikus rendszerbe nyerhetnek betekintést, amelynek segítségével jelentős mértékben optimalizálhatják munkájukat.